دسته‌هاگیاهان دارویی

گیاه بنفشه گیاه دارویی ضد درد

بنفشه

گیاه بنفشه هم از جمله گیاهان دارویی مفید و عصای دست متخصصان طب سنتی است.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی از زمان گذشته تا به امروز نقش مهمی در درمان بیماری‌های گوناگون داشتند. درگذشته که داروهای شیمیایی مانند امروز موجود نبودند؛ گیاهان دارویی که منشاء طبیعی داشتند تنها داروهای موجود برای تسکین دردها و همچنین درمان بیماری‌های مختلف بودند. این داروها حتی باوجود گسترش داروهای شیمیایی نیز همچنان از جایگاه مهم و ویژه برخوردار هستند. آزمایش‌های علمی نشان دادند که این گیاهان، دارای مواد گوناگونی می‌باشند که می‌توانند بر روی بیماری‌های مختلف اثر بگذارند. این داروهای گیاهی می‌توانند به پیشگیری از بیماری‌های گوناگون کمک کنند. به همین دلیل می‌توان در زمان سلامتی نیز از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه در خصوص چند مورد از مهم‌ترین گیاهان دارویی که می‌توانند به‌سلامت انسان‌ها کمک کنند اشاره می‌کنیم.

بنفشه، یکی دیگر از داروهای گیاهی است که اثرات فوق‌العاده و چشمگیری دارد. این گیاه می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. یکی دیگر از داروهای گیاهی که خواص بسیار زیادی دارد؛ گل محمدی است. گل محمدی می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. این گیاه اثرات مثبت بسیار زیادی بر سلامتی بدن دارد. این گل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوان و زیادی است.

 

گیاه بنفشه

بنفشه، یکی دیگر از داروهای گیاهی است که اثرات فوق‌العاده و چشمگیری دارد. این گیاه می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. همچنین می‌توان از روغن بنفشه نیز استفاده کرد. این گیاه دارای مقدار زیادی ویتامین آ و سی است. همچنین بنفشه حاوی مواد دیگری مانند آلکالوئیدها و گلیکوزیدها است. وجود همین ویتامین‌ها و مواد گوناگون است که سبب پرخاصیت بودن گیاه بنفشه می‌شود. یکی از مهم‌ترین خاصیت‌هایی که گیاه بنفشه دارد؛ کاهش فشارخون است. درنتیجه دم‌نوش این گیاه می‌تواند به‌صورت روزانه توسط افرادی که مبتلابه فشارخون بالا هستند مصرف شود.

یکی از مزیت‌هایی که گیاه بنفشه دارد برطرف کردن سرفه‌های شدید است. موکیلاژ و ساپونین موجود در بنفشه، سبب خاصیت ضد سرفه بودن بنفشه می‌شوند به همین دلیل پزشکان طب سنتی برای درمان برونشیت دم‌نوش بنفشه را تجویز می‌کنند. اسید سالیسیلیک یکی دیگر از موادی است که در بنفشه وجود دارد. این ماده می‌تواند سبب ضد درد بودن گیاه بنفشه شود. آسپرین هم که خاصیت ضد درد دارد دارای اسید سالیسیلیک است. گفته‌شده بنفشه می‌تواند برای کاهش تب نیز بسیار مفید باشد.

این محصول را از اینجا تهیه کنید.

گیاه دارویی بنفشه

آیا می‌توان از داروهای گیاهی بدون هیچ محدودیت استفاده کرد؟

شاید این سؤال ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده باشد که آیا می‌توان بدون هیچ محدودیتی از داروهای گیاهی استفاده کرد. همه ما می‌دانیم مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک داروهای شیمیایی، می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری داشته باشد؛ اما این مسئله چندان در مورد گیاه‌های دارویی صدق نمی‌کند؛ زیرا این گیاهان معمولاً فاقد عوارض جانبی هستند در حالی که داروهای شیمیایی عوارض جانبی فراوانی دارند. می‌توان گیاه‌های دارویی را به‌صورت روزانه مصرف کرد و حتی دم‌نوش‌های مختلف را جایگزین چای یا قهوه نمود؛ اما با این وجود بهتر است برای مصرف گیاه‌های دارویی حتماً با پزشک طب سنتی مشورت کنید؛ زیرا مصرف بعضی از گیاهان دارویی؛ برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود. همچنین باید گفت افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص مبتلا هستند نیز حتماً باید برای مصرف گیاهان دارویی با پزشک مشورت کنند و از مصرف خودسرانه گیاهان مختلف پرهیز کنند زیرا ممکن است بعضی از گیاه‌های خاص اثر منفی بر روی بعضی از بیماری‌ها داشته باشند. درنتیجه با مشورت با پزشک طب سنتی می‌توان بدون هیچ نگرانی از داروهای گیاهی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.