دسته‌هاداروهای گیاهی گیاهان دارویی

آشنایی با فواید داروهای گیاهی

گیاهان دارویی

بنفشه، یکی دیگر از داروهای گیاهی است که اثرات فوق‌العاده و چشمگیری دارد. این گیاه می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. یکی دیگر از داروهای گیاهی که خواص بسیار زیادی دارد؛ گل محمدی است. گل محمدی می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. این گیاه اثرات مثبت بسیار زیادی بر سلامتی بدن دارد. این گل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوان و زیادی است.

داروهای گیاهی

 

داروهای گیاهی از زمان گذشته تا به امروز نقش مهمی در درمان بیماری‌های گوناگون داشتند. درگذشته که داروهای شیمیایی مانند امروز موجود نبودند؛ گیاهان دارویی که منشاء طبیعی داشتند تنها داروهای موجود برای تسکین دردها و همچنین درمان بیماری‌های مختلف بودند. این داروها حتی باوجود گسترش داروهای شیمیایی نیز همچنان از جایگاه مهم و ویژه برخوردار هستند. آزمایش‌های علمی نشان دادند که این گیاهان، دارای مواد گوناگونی می‌باشند که می‌توانند بر روی بیماری‌های مختلف اثر بگذارند. این داروهای گیاهی می‌توانند به پیشگیری از بیماری‌های گوناگون کمک کنند. به همین دلیل می‌توان در زمان سلامتی نیز از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه در خصوص چند مورد از مهم‌ترین گیاهان دارویی که می‌توانند به‌سلامت انسان‌ها کمک کنند اشاره می‌کنیم.

گل‌گاوزبان

گل‌گاوزبان یکی از گیاهان دارویی است که می‌تواند به‌سلامتی انسان‌ها کمک بسیار زیادی بکند. گل‌گاوزبان را می‌توان یکی از داروهای گیاهی پرمصرف دانست که بیشتر به دلیل آرامش‌بخش بودن شناخته می‌شود؛ اما مزیت‌های بسیار زیاد دیگری نیز دارد. گل‌گاوزبان برای سلامت کلیه‌ها بسیار مفید است. طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی این گیاه مشخص‌شده است که گل‌گاوزبان می‌تواند سبب برطرف شدن التهاب‌های کلیه شود. این گیاه دارای مقدار زیادی ویتامین ث است به همین دلیل می‌تواند برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید باشد. همچنین این گیاه می‌تواند مانند بسیاری از گیاهان دارویی برای درمان سرفه شدید مفید باشد.

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

 

داروهای گیاهی
داروهای گیاهی

گیاه بنفشه

بنفشه، یکی دیگر از داروهای گیاهی است که اثرات فوق‌العاده و چشمگیری دارد. این گیاه می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. همچنین می‌توان از روغن بنفشه نیز استفاده کرد. این گیاه دارای مقدار زیادی ویتامین آ و سی است. همچنین بنفشه حاوی مواد دیگری مانند آلکالوئیدها و گلیکوزیدها است. وجود همین ویتامین‌ها و مواد گوناگون است که سبب پرخاصیت بودن گیاه بنفشه می‌شود. یکی از مهم‌ترین خاصیت‌هایی که گیاه بنفشه دارد؛ کاهش فشارخون است. درنتیجه دم‌نوش این گیاه می‌تواند به‌صورت روزانه توسط افرادی که مبتلابه فشارخون بالا هستند مصرف شود. یکی از مزیت‌هایی که گیاه بنفشه دارد برطرف کردن سرفه‌های شدید است. موکیلاژ و ساپونین موجود در بنفشه، سبب خاصیت ضد سرفه بودن بنفشه می‌شوند به همین دلیل پزشکان طب سنتی برای درمان برونشیت دم‌نوش بنفشه را تجویز می‌کنند. اسید سالیسیلیک یکی دیگر از موادی است که در بنفشه وجود دارد. این ماده می‌تواند سبب ضد درد بودن گیاه بنفشه شود. آسپرین هم که خاصیت ضد درد دارد دارای اسید سالیسیلیک است. گفته‌شده بنفشه می‌تواند برای کاهش تب نیز بسیار مفید باشد.

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

کندر

یکی دیگر از داروهای گیاهی که خواص بسیار زیادی دارد، کندر است. کندر در حقیقت صمغ یک درخت است که دارای رنگ زرد شفاف است. یکی از مهم‌ترین خاصیت‌ها و مزیت‌های کندر، خاصیت ضدالتهابی آن است. به همین دلیل کندر می‌تواند برای درمان عفونت‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این ماده همچنین می‌تواند به تقویت حافظه نیز کمک کند. ازجمله دیگر خواصی که کندر دارد؛ می‌توان به کاهش‌تری گلیسیرید و چربی خون اشاره کرد. این ماده همچنین برای سلامت پوست و مو نیز مفید است.

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

گل محمدی

یکی دیگر از داروهای گیاهی که خواص بسیار زیادی دارد؛ گل محمدی است. گل محمدی که از دسته رز است می‌تواند به‌صورت دم‌نوش مصرف شود. این گیاه اثرات مثبت بسیار زیادی بر سلامتی بدن دارد. این گل حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوان و زیادی است به همین دلیل می‌توان گفت گل محمدی می‌تواند برای پیشگیری از سرطان‌ها بسیار مفید باشد؛ زیرا اکثر سرطان‌ها بر اثر وجود رادیکال‌های آزاد به وجود می‌آیند که آنتی‌اکسیدان‌ها، می‌توانند اثر این رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند. گل محمدی دارای ویتامین سی فراوانی است. به همین دلیل از این گل برای درمان علائم سرماخوردگی استفاده می‌شود. این گیاه می‌تواند سبب درمان گلودرد شده و عفونت‌های گلو را درمان کند.

در گل محمدی به غیر از ویتامین سی انواع ویتامین‌های گروه B نیز یافت می‌شود. به‌علاوه این گیاه حاوی تانن ها، پکتین و ویتامین k است. به سبب وجود این مواد، گل محمدی خاصیت ضدالتهابی داشته و زمان درگیری بدن با عفونت‌ها مصرف آن می‌تواند مفید باشد. ازجمله مهم‌ترین موادی که در گل محمدی یافت می‌شود می‌توان به پتاسیم و منیزیم اشاره کرد. این گیاه می‌تواند برای درمان یبوست شدید استفاده شود و به‌سلامت پوست و مو نیز کمک بسیار زیادی کند. همچنین باید گفت این گیاه خاصیت تب بری داشته و می‌تواند برای افراد گرمازده و یا زنانی که به سبب دوران یائسگی حالت گرگرفتگی دارند؛ بسیار مفید باشد.

گل محمدی
گل محمدی

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

آیا می‌توان از داروهای گیاهی بدون هیچ محدودیت استفاده کرد؟

شاید این سؤال ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده باشد که آیا می‌توان بدون هیچ محدودیتی از داروهای گیاهی استفاده کرد. همه ما می‌دانیم مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک داروهای شیمیایی، می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری داشته باشد؛ اما این مسئله چندان در مورد گیاه‌های دارویی صدق نمی‌کند؛ زیرا این گیاهان معمولاً فاقد عوارض جانبی هستند در حالی که داروهای شیمیایی عوارض جانبی فراوانی دارند.

می‌توان گیاه‌های دارویی را به‌صورت روزانه مصرف کرد و حتی دم‌نوش‌های مختلف را جایگزین چای یا قهوه نمود؛ اما با این وجود بهتر است برای مصرف گیاه‌های دارویی حتماً با پزشک طب سنتی مشورت کنید؛ زیرا مصرف بعضی از گیاهان دارویی؛ برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود.

همچنین باید گفت افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص مبتلا هستند نیز حتماً باید برای مصرف گیاهان دارویی با پزشک مشورت کنند و از مصرف خودسرانه گیاهان مختلف پرهیز کنند زیرا ممکن است بعضی از گیاه‌های خاص اثر منفی بر روی بعضی از بیماری‌ها داشته باشند. درنتیجه با مشورت با پزشک طب سنتی می‌توان بدون هیچ نگرانی از داروهای گیاهی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.