دسته‌هاگیاهان دارویی

آشنایی با خواص گیاهان دارویی

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی دسته‌ای از گیاهان هستند که دارای خواص و مزیت‌های زیادی برای درمان بیماری‌ها هستند. این نوع از گیاهان می‌توانند به حفظ سلامتی بدن انسان کمک کنند. درگذشته که هنوز علم پیشرفت نکرده بود و داروهای شیمیایی تولید نشده بودند پزشک‌ها فقط می‌توانستند از گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کنند. این گیاهان، برگرفته از طبیعت هستند و تا مدت‌ها تنها دارویی بودند که انسان‌ها استفاده می‌کردند. هرچند با پیشرفت علم و فنّاوری صنعت داروسازی به وجود آمد و بسیاری از داروهای شیمیایی وارد بازار شدند؛ اما بااین‌وجود گیاه‌های دارویی هنوز جایگاه خود را دارند.

درگذشته تنها بر اساس تجربه از گیاهان استفاده می‌شد و چندان دلیل علمی و سند محکمی برای اثربخش بودن گیاه‌های دارویی در دسترس نبود؛ اما امروزه به سبب پیشرفت علم و فنّاوری و به وجود آمدن آزمایشگاه‌های پیشرفته، امکان بررسی بیشتر و دقیق‌تر گیاه‌های مختلف به وجود آمده است. طی بررسی‌های صورت گرفته و آزمایش‌هایی که بر روی گیاه‌های مختلف انجام شده است؛ مشخص شده که گیاه‌هایی که انسان‌ها از آن‌ها به‌عنوان دارو استفاده می‌کنند دارای خاصیت‌ها و مزیت‌های زیادی هستند. هر یک از این گیاه‌ها ماده مخصوصی دارند که می‌تواند بر سلامتی بدن اثرگذار باشد.

مزیت استفاده از گیاهان دارویی

استفاده کردن از گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌ها، مزیت‌های بسیار زیاد و فراوانی دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که استفاده از این نوع گیاهان نسبت به داروهای شیمیایی دارند؛ نداشتن عوارض جانبی است. همه ما می‌دانیم هر یک از داروهای شیمیایی دارای عوارض گوناگون و مختلفی هستند. گاهی این عوارض تا حدی زیاد هستند که می‌توانند مشکلات جدی و حادی را برای سلامتی انسان‌ها به وجود بیاورند؛ اما گیاه‌های دارویی معمولاً عوارض جانبی ندارند و مصرف آن‌ها بی‌ضرر است. البته باید توجه داشته باشید که این گیاه‌ها نیز باید با تجویز پزشکان طب سنتی مصرف شوند؛ زیرا به‌طور مثال ممکن است شما از چند گیاه مختلف به‌طور هم‌زمان استفاده کنید در حالی که این گیاهان در تضاد با یکدیگر هستند و اثرات مثبت هم را خنثی می‌کنند.

همچنین مصرف بعضی از گیاه‌های دارویی برای افرادی با شرایط خاص محدودیت دارد. به‌طور مثال زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند؛ نباید گیاه‌های دارویی را بدون تجویز پزشکان مصرف کنند. این مسئله در مورد افراد دیابتی نیز صدق می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌هایی که گیاهان دارویی دارند این است که این گیاهان نه‌تنها برای درمان بیماری‌ها، بلکه برای پیشگیری از بیماری‌ها نیز مناسب هستند. در حالی که به‌طور معمول داروهای شیمیایی که در داروخانه‌ها وجود دارند؛ فقط برای درمان هستند؛ اما داروهای گیاهی این قابلیت رادارند که بتوان از آن‌ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های گوناگون نیز استفاده کرد. در ادامه در خصوص چند مورد از گیاه‌های دارویی و مزیت‌ها و خواص درمانی آن‌ها توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

قیمت گیاهان دارویی

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌هایی که گیاه‌های دارویی دارند؛ قیمت مناسب آن‌ها است. داروهای شیمیایی معمولاً قیمت بالایی دارند در حالی که گیاه‌های دارویی قیمت مناسب‌تری داشته و می‌توان با هزینه بسیار کم‌تری آن‌ها را تهیه نمود. گیاهان دارویی مینا را اینجا ببینید.

آویشن

آویشن یکی از گیاهان دارویی است که مزیت‌ها و خاصیت‌های بسیار زیادی دارد. این گیاه هم به‌عنوان ادویه و چاشنی در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد هم می‌توان از آن به‌عنوان دم‌نوش استفاده نمود. امروزه ما آویشن را به‌عنوان یک داروی بسیار مناسب، برای درمان سرماخوردگی می‌شناسیم؛ اما باید گفت آویشن علاوه بر خاصیت فراوانی که برای درمان سرماخوردگی دارد؛ یک داروی فوق‌العاده برای مشکلات گوارشی، مشکلات ریوی و تنفسی و همچنین مشکلات کبدی است. این ماده گیاهی، دارای ویتامین سی و آ است.

همچنین آویشن سرشار از آهن و سایر املاح معدنی موردنیاز بدن نیز است. به دلیل وجود آهن در این گیاه از آن برای درمان کم‌خونی استفاده می‌شود. علاوه بر کم‌خونی این گیاه می‌تواند به‌سلامتی پوست و مو نیز بسیار زیاد کمک کند.

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

بابونه

یکی دیگر از گیاهانی که مزیت‌های بسیار زیادی دارد و می‌تواند به‌عنوان یکی گیاه دارویی شناخته شود؛ بابونه است. بابونه نیز مانند آویشن بین گیاهان دارویی بسیار شناخته‌شده است و می‌توان از دم‌نوش آن به‌طور روزانه استفاده کرد. بابونه نیز مزیت‌ها و خاصیت‌های درمانی بسیار زیادی دارد. همچنین بخور بابونه نیز برای بعضی از مشکلات ازجمله مشکلاتی تنفسی توصیه می‌شود. بابونه می‌تواند سبب شفافیت پوست و کم‌رنگ شدن لکه‌های پوستی شود. این گیاه برای افرادی دیابتی نیز توصیه می‌شود؛ زیرا بابونه می‌تواند سبب کنترل قند خون شده و قند خون را پایین بیاورد.

علاوه بر این موارد، بابونه خاصیت ضدالتهابی نیز دارد. درنتیجه توصیه می‌شود اگر هنگام سرماخوردگی دچار عفونت شدید؛ از بابونه استفاده کنید. بابونه همچنین می‌تواند برای معده نیز مفید باشد. این گیاه مانند آویشن می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی شود. درنتیجه این دو گیاه می‌توانند به پیشگیری از بیماری‌های شدید کمک کنند. کاهش استرس یکی دیگر از خواص بی‌نظیر بابونه است.

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

گیاهان دارویی

زنجبیل

یکی دیگر از گیاهان دارویی که فواید و مزیت‌های بسیار زیادی دارد زنجبیل است. زنجبیل به‌عنوان یک ریشه گیاهی می‌تواند به‌صورت دم‌نوش یا ادویه مورد استفاده قرار بگیرد. زنجبیل برای سیستم گوارشی بسیار مفید است و می‌تواند عملکرد ضد تهوع داشته باشد.

این گیاه همچنین خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و مانند بسیاری از گیاه‌های دارویی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین پزشک‌های سنتی مصرف این گیاه را برای افرادی که بیماری‌های تنفسی مانند آسم دارند؛ توصیه می‌کنند. این گیاه بر کبد اثرات بسیار مثبتی دارد و سبب سلامت این عضو مهم می‌شود.

برای تهیه این محصول کلیک کنید.

زنجبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.